Blog
Czym jest asenizacja?
Asenizacja może z pozoru wydawać się pojęciem obco brzmiącym, jednak z tego rodzaju usług korzysta wiele osób. Dokładnie rzecz ujmując, jest to wywóz płynnych nieczystości z szamb przydomowych, zakładów produkcyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, czy gospodarstw rolnych.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a dotacje
W miejscach, w których brak dostępu do kanalizacji, większość osób decyduje się na przydomowe oczyszczalnie ścieków. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na bezpieczne dla środowiska pozbycie się ścieków domowych, ale jest to też niemała inwestycja. Czy jest możliwość skorzystania z dotacji na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków?
Co to jest szambo bezodpływowe?
Szambo bezodpływowe to podziemny zbiornik – najczęściej wykonany z betonu (choć może być również z plastiku), do którego odprowadzane są ścieki z domowej kanalizacji. Zgodnie z prawem, szamba mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych, które nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Nieczystości z szamba muszą być wywożone przez tabor asenizacyjny do specjalnie przeznaczonych do tego celu punktów zlewnych.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - zalety
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Z jednej strony są one świetnym rozwiązaniem, gdy nie ma technicznych bądź fizycznych możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej. Coraz częściej jednak stanowią one także tańszą alternatywę dla owej kanalizacji. Przecież miesięczne koszty wynikające z podłączenia się do niej nie należą do najmniejszych, a prawdopodobnie będą jeszcze rosły. Zatem warto poważnie zastanowić się nad zainstalowaniem i użytkowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków. Przyjrzyjmy się zaletom takiego rozwiązania.
Rodzaje sprzętu do asenizacji
Realizacja usług asenizacyjnych możliwa jest wyłącznie z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Trzeba pamiętać, że ścieki to nie tylko nieczystości o nieprzyjemnym zapachu, ale również duże stężenie toksyn, które są niebezpieczne dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Dlatego konieczne jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa pracy, a przede wszystkim zastosowanie odpowiedniego sprzętu.
Metody oczyszczania ścieków
Ścieki to substancje odpadowe pochodzące zarówno z zastosowań przemysłowych, jak i gospodarstw domowych. Zarówno ścieki przemysłowe, jak i komunalne wykazują dużą szkodliwość biologiczną, dlatego po oczyszczeniu zbiorników i wywozie nieczystości płynnych i półpłynnych należy zadbać o ich odpowiednie oczyszczenie. Tym właśnie zajmują się specjalistyczne firmy, świadczące usługi asenizacyjne, jak nasze Przedsiębiorstwo Usług Transportowych Putek Zdzisław z Krakowa.
W tym artykule opiszemy krótko różne metody, jakim mogą być poddane ścieki w celu ich oczyszczenia, aby mogły stać się m.in. źródłem wody wykorzystywanej w celach przemysłowych.
Wyposażenie samochodów asenizacyjnych
Samochody asenizacyjne to specjalistyczne pojazdy, które muszą być wyposażone w szereg elementów konstrukcyjnych, umożliwiających sprawny i bezpieczny wywóz nieczystości. Ich budowa opiera się na podwoziu samochodu ciężarowego, jednak kluczowymi komponentami są zbiornik, kompresor oraz pompy ssawne do odprowadzenia ścieków.
Jak wybrać dobrą firmę transportową?
Decydując się na transport materiału, powinno mieć się pewność, że dotrze on w wyznaczone miejsce, bez żadnych komplikacji ani uszkodzeń. Obecnie na rynku nie brakuje firm transportowych. Można spotkać się z takimi, które rzetelnie wykonują swoje obowiązki, ale też i takimi, które nie liczą się ze swoim klienta. Czym więc kierować się przy wyborze właściwego przewoźnika?
Jak należy transportować materiały sypkie?
Transport niektórych towarów i materiałów czasami okazuje się być sporym wyzwaniem. Wynika to głównie z ich charakterystyki, wielkości i poręczności. Dotyczy to między innymi tzw. materiałów niebezpiecznych, ale również materiałów sypkich. Są to surowce wykorzystywane przede wszystkim przy pracach budowlanych. O czym więc warto pamiętać, by przewóz tego typu materiałów odbył się bez zbędnych komplikacji?
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie, wybierane często przez właścicieli działek, które położone są na tzw. terenach nieskanalizowanych. Jej instalacja niesie ze sobą wiele korzyści - by jednak spełniała swoją rolę, należy zadbać o prawidłową eksploatację i konserwację. Co warto zrobić, by przydomowa oczyszczalnia ścieków spełniała swoją rolę jak najlepiej?