Szamba stare i nowe
W domach, w których nie jest podłączona kanalizacja, właściciele muszą zająć się odprowadzaniem ścieków we własnym zakresie. Sporo osób inwestuje w nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków, jednak wciąż najpopularniejsze są szamba. Współczesne szamba jednak zdecydowanie różnią się od tych, które budowało się kilka dekad temu. Co warto o nich wiedzieć?
Tradycyjne szamba
Dawniej szamba budowano z betonowych kręgów, które wkopywało się w ziemię, układając jeden krąg na drugim. Kręgi uszczelniało się specjalnymi klejami. Nie były to jednak konstrukcje idealne. Z biegiem lat spoina z kleju zanikała pod wpływem zawartości szamba, przez co stawało się ono nieszczelne. Część ścieków wydostawała się więc do okolicznego gruntu, zatruwając przy tym środowisko. Powodowało to również przykry zapach w okolicy szamba. Do szamba regularnie zamawiało się wywóz nieczystości płynnych, wóz asenizacyjny często niszczył więc okoliczne rabaty z kwiatami czy wypielęgnowany trawnik. Obecnie szamba buduje się nieco inaczej.
Współczesne szamba plastikowe
Współczesne szamba to nowoczesne urządzenia z tworzywa, które po prostu wkopuje się w ziemię. Wysokiej jakości szambo jest bardzo wytrzymałe, ryzyko jego pęknięcia jest więc naprawdę nieznaczne. Plastikowe szamba są jednak przede wszystkim w 100% szczelne, mieszkańcy domu nie muszą więc martwić się, że nieczystości wydostaną się na zewnątrz. Nowoczesne szamba mają też specjalne wyjścia, które umożliwiają wkopanie szamba obok domu, a otworu do usuwania nieczystości za bramą posesji. Dzięki temu rozwiązaniu wóz asenizacyjny nie musi wjeżdżać na teren posesji. Wywóz nieczystości płynnych jest też możliwy wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Szamba plastikowe są łatwe w montażu, na pewno poradzi sobie z tym nawet osoba, która z majsterkowaniem w dom do tej pory nie miała nic wspólnego. Rozwinął się też rynek akcesoriów do szamb, można między innymi umieścić w zbiorniku czujnik, który będzie informował właściciela o konieczności zamówienia wozu asenizacyjnego.